waterheater.co.il

ניקוי קולטי שמש - תקלטו, זה הכל בקולט


לא מעט אנשים סובלים מאי זרימת מים חמים למרות שהדוד עובד כראוי. הבעיה, כפי שאתם מנחשים הוא בקולט ולא בדוד

קולטים לדוד שמש הם מקור האנרגיה, ה"מנוע" שמאחורי מנגנון הפעולה של דודי שמש. הרעיון פשוט: קליטת האנרגייה שבקרינת השמש, והפיכתה לאנרגיית חום האצורה במים החמים (שיאוחסנו ב"דוד", או במיכל האיסוף).

הביצוע: קולטים לדוד שמש יכללו תמיד מנגנון לקליטת הקרינה אל המים (מערכת של צינורות שקופים) ומערכת למניעת אובדן חום לסביבה (בדרך כלל על ידי בידוד אותם צינורות מהסביבה החיצונית בשכבת אוויר או וואקום). זה הרעיון הבסיסי. ההבדלים המשמעותיים (והלא משמעותיים...) בין
דודי שמש בפועל מתייחסים לחומרים מהם עשויים קולטים לדוד שמש (שישפיעו על העמידות שלהם והתדירות הנדרשת של ביצוע ניקוי קולטי שמש) וכמובן הגודל של הקולט.

ואם בגודל עסקינן, עוד מילה לגבי ה"כוח" של קולטים לדוד שמש. כמות החום שדגם מסויים של קולטים לדוד שמש תוכל לאגור מוגדרת כהספק של אותו דגם, המחושב ביחידות אנרגיה ליום- בדרך כלל קילו-קלוריות. כמובן שההספק בפועל שונה מההספק המפורסם- ותלוי בכמות הקרינה שמצויה באזור שלכם (אם תרצו לבדוק את הקרינה הממוצעת לאזור, ניתן לבדוק בנתוני הלמ"ס המתפרסמים משנה לשנה).

על כרומגן ואור הטבע

למרות התחרות הקשה בין שתי החברות, שתיהן מציגות פחות או יותר אותו מגוון של
קולטים לדוד שמש. עבור דוד משפחתי ממוצע של 12 ליטר, במרבית אזורי הארץ, בהחלט מספיקים קולטים לדוד שמש בהספק של בין 3.5 לבין 4.5 מגה קלוריות. העלות של הקולט- בין 1250-2200 ש"ח.

מה מיוחד בדודים היקרים יותר? כמובן שהיצרנים יציגו יתרונות אינספור, אבל מבחינתנו כמשתמשים יש כמה נקודות חשובות:

1.      החומר ממנו עשוייה ה"צנרת"- בדרך כלל מדובר בצינורות נחושת. מדובר במתכת עמידה יחסית, ומאפשרת ניקוי קולטי שמש כמעט בכל החומרים היעודיים (מה גם שהסיכון של אבנית נמוך מעט יותר). הבעיה- הרבה פחות עמיד, ולכן באזורים הקרים של ארצנו, בהם ישנו  חשש משמעותי לקיפאון- משתמשים בפלדה מגלוונת (סקודיול), היקרה יותר.

2.      משטח הקליטה- עשוי במגוון צורות ריתוך (שצריכות להיות גם מותאמות לצינורות ההובלה). באופן כללי המשטח של צנרת סקודיול דווקא זולה יותר (פח), אבל ישנו שוני משמעותי, שישפיע על יכולת הקליטה (ההספק).

 11/12/2013    המאמר עודכן בתאריך 09/01/2017    waterheater.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר waterheater.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 waterheater.co.il כל הזכויות שמורות
אתר דודי שמש מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הדודי שמש
מעוניינים בדוד שמש? נשמח לשוחח איתכם
אנחנו עובדים עם טכנאי דודי שמש מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!