waterheater.co.il

התקנת דוד שמש - מה צריך לקחת בחשבון?


התקנת דוד שמש חוסכת לפי הערכות שונות עד 20% מתקציב החשמל הביתי.
בשורות הבאות נתייחס לצורת ההתקנה של דודי שמש, למה יש לשים לב לפני התקנת דוד שמש, איך לבחור את החומרים הנכונים, וכמה כל זה יעלה


שיקולים גיאוגרפיים של התקנת דוד שמש
התקנת דוד שמש
לפני התקנת דוד שמש, יש להתאים את המרכיבים השונים לתנאי הסביבה בה הדוד יוצב, במיוחד לתנאי האקלים התלויים במיקום הגיאוגרפי, במיקום הספציפי של הדוד על הגג, ותנאי סביבה אחרים. החלק בדוד שמושפע ביותר מכל המשתנים הללו הוא קולט השמש, ולכן בעיקר יש להתייחס אל נתון זה בשלב ההתאמה.

הנתון הראשון אותו צריך לברור הוא החומר ממנו עשוי דוד השמש. באזורים בהם יש מעברי טמפרטורה חדים בין היום והלילה, ו/או באזורים בהם הטמפרטורות בלילה יכולות (באופן תדיר) לצנוח אל מתחת לנקודת הקיפאון, כלומר בעיקר בצפון ובנגב, מומלץ להעדיף קולט שמש העשוי מקשה אחת (סקדיול). לעומת זאת באזורים חפים מבעיות אלו, אך עם תנאי לחות גבוהה, ברירת המחדל היא צינור נחושת.

מלבד שיקולי החיסכון הכלכלי ושיקולים "ירוקים", קיים גם חוק המחייב כל בית (למעט כאלו בהם שטח הגג לא מספיק לכך) להתקין דודי שמש על גגו. עם זאת, החוק לא קובע את גודלו של קולט השמש, האחראי לרוב המיקום שדוד השמש תופס. לפני התקנת דוד שמש חשוב להבין מהם הרגלי הצריכה שלכם. ככל שיותר אנשים מתקלחים אחד אחרי השני (ללא שהות להתחממות מחדש) המיכל צריך להיות גדול יותר (80, 120... ליטר).

ככל שהמיכל גדול יותר, ההספק של קולט השמש (המחושב בקילוקלוריות לשעה) צריך להיות גבוהה יותר. בדרך כלל, הגדלת ההספק פירושה הגדלת שטח הקולט. זאת ועוד: במידה והשמש באזורכם חלשה יותר, או (מה שיותר שכיח בישראל) שהקולט חייב להיות מוצב במקום מוצל, יש להגדיל את שטח הקולט בהתאם. התאמות ומידות מדוייקות של כל העקרונות שפירטנו לעיל ניתן למצא באתר מכון התקנים הישראלי (מת"י).

תהליך התקנת דוד שמש ועלותו

התקנת דוד שמש מתחילה מעבודות צנרת (הבאת הצנרת אל הגג או המקום בו מותקן הקולט וממנו), שעלותה יכולה להשתנות (מ0 במקרה שצנרת זו קיימת, ועד כ5000 ש"ח במידה ויש לבצע עבודות תשתית מיוחדות). מלבד זאת, שתי ההשקעות היחידות כמעט הן קולט השמש, במחיר של 300-1200 ש"ח, ומיכל האיסוף, במחיר של עד 1000 ש"ח.

כיוון שברוב המקרים עבודת הצנרת לא נדרשת (ברוב הבתים המתאימים בכך כבר הוכנו התשתיות הנחוצות בזמן בניית הבית), והיות שבדרך כלל בישראל מספיקים קולטים בינוניים (עצמת השמש גבוהה יחסית), יוצא שסה"כ המחיר הכולל עומד על 1000-2500 ש"ח בממוצע, עבור מיכל איסוף בן 150 ליטר המתאים בהחלט למשפחה ישראלית ממוצעת .25/11/2012    המאמר עודכן בתאריך 17/04/2016    waterheater.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר waterheater.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 waterheater.co.il כל הזכויות שמורות
אתר דודי שמש מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הדודי שמש
מחפשים מתקין דודי שמש? דברו איתנו עוד היום
אנחנו עובדים עם טכנאי דודי שמש מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!